
29 jan Veľkí pracanti
29.1. oslavujú svoje meniny Gašpar, Pribina. Medzi priateľmi sú obľúbení pre ich vystupovanie, príjemnosť a priateľskosť. Priťahujú k sebe schopných a šikovných ľudí.
GAŠPAR je novozákonné mužské meno z orientu s pôvodným významom „nesúci poklad“.
Osobným číslom tohto mena je 4 – Sila. Gašpar by nevedel žiť bez pevného cieľa, či je z materiálnej alebo duchovnej oblasti. Je milý, otvorený a príjemný, ale nikto nevie nič o jeho najvnútornejších citoch a plánoch. Správa sa niekedy nevšímavo a neprístupne. Tento muž preferuje kariéru. Gašpar je v práci suverénny, nekompromisný, vie poriadne „zabrať“ a dosahuje adekvátne výsledky.
Odmieta pritom slabosti iných a najavo dáva iba tie city, ktoré chce. Gašpar žije životom náročným na vlastné zdravie. Aj tento muž má slabé stránky, konkrétne sú to kosti a pečeň. Jeho ochranné rastliny sú púpava a prvosienka, ochranné kamene krištáľ a ónyx. Toto meno je vhodné pre znamenia Baran, Blíženci, Býk, Vodnár, Ryby a Strelec.
PRIBINA je slovansko-slovienske mužské meno, i keď je utvorené na podklade kombinácie cudzích slov.
Pod týmto menom poznáme nitrianske knieža z čias začiatkov rodenia sa Veľkej Moravy. O Pribinovi dejiny hovoria, že bol franským (nemeckým) vazalom, na čo asi v nemalej miere prispela aj jeho manželka, pôvodom Bavorka. Po tom, čo ho Mojmír vyhnal z Nitry, Pribina sa usadil v Panónsku, v jednej z provincií východných Frankov (súčasné Maďarsko) a tu v Blatnohrade si zriadil svoje sídlo, kde ho neskoršie vystriedal jeho syn Koceľ.
Samé meno Pribina je utvorené spojením slov lat. „primus“ + „ger. Binde“ = „spojiť, zviazať, zjednotiť“, takže teraz tu máme význam „prvý zjednoťovateľ“ (Slovanov, slovanských plemien). V skutku, Pribina tým aj bol. Pamiatku na neho si zachovávame aj v podobe priezviska Pribiš.
Kalendár mien pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk.
Foto: pixabay.com-ToNic-Pics
Zdroje: mojosud.sk, rodokmen.com