FSGroup, s.r.o. | UPLYNULO 198 ROKOV, ČO NAVŽDY ODIŠIEL JAMES WATT
2720
post-template-default,single,single-post,postid-2720,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

UPLYNULO 198 ROKOV, ČO NAVŽDY ODIŠIEL JAMES WATT

UPLYNULO 198 ROKOV, ČO NAVŽDY ODIŠIEL JAMES WATT

Práve tento muž zdokonalil parný stroj natoľko, aby sa stal univerzálnym motorom a odštartoval revolúciu v priemysle a doprave. Na rozdiel od svojich predchodcov použil na pohon stroja stlačenú paru a urobil premenu z priamočiareho pohybu na rotačný. 

Škótsky mechanik, vynálezca a fyzik – samouk (19.1.1736 – 19.8.1819) sa už ako malý chlapec často túlal v otcovej dielni. Sledoval prácu remeselníkov, staval rôzne modely a učil sa pracovať s drevom a kovmi. Jeho otec bol totiž lodiar a obchodník. Neskôr v Glasgowe študoval jemnú mechaniku, kde sa vo svojich 21 rokoch stal univerzitným mechanikom. Tu mu bolo umožnené zriadiť si malú dielňu, kde sa mohol hlbšie venovať fyzike a chémii.  A potom prišla náhoda.

V roku 1763 mu bola zverená oprava školského modelu Newcomenovho parného prístroja. Watt ho nielenže opravil, ale pokúsil sa ho aj vylepšiť. Zistil, že kotlík stroja dodával paru iba na niekoľko zdvihov piesta a stroj musel čakať na vytvorenie novej pary. Po 2 rokoch úvah našiel riešenie – paru treba zrážať nie priamo v parnom valci, ale v inej, s valcom spojenej nádobe. Tak vynašiel kondenzátor a keď následne valec uzatvoril na oboch stranách vekami, bol na svete dvojčinný parný stroj.

Začiatky parného stroja skromného vynálezcu neboli ľahké

Prvé modely parného stroja však neboli úspešné. A to z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov a technickou nedokonalosťou spracovania zložitého stroja podľa výkresu.

No vďaka zmene priameho pohybu na pohyb krútivý pomocou sústavy ozubených kolies dosiahol sa v roku 1776 dostal do komerčnej výroby bezpečnejší, rýchlejší a výkonnejší Wattov parný stroj. Výroba, dovtedy odkázaná na silu vody alebo vetra, sa stala nezávislou. Nové stroje sa začali využívať pri spracovaní kovov, v mlynoch, pri tkaní látok a v mnohých ďalších prebúdzajúcich sa priemyselných odvetviach, v železničnej a v lodnej doprave. Po získaní slávy a bohatstva sa však jeho skromný život nezmenil.

Naďalej sa venoval svojim vynálezom. V roku 1780 vynašiel kopírovací lis, o dva roky neskôr pridal k parnému stroju zotrvačník a o ďalšie dva odstredivý regulátor. K objavom Jamesa Watta patrí tiež spresnenie fyzikálneho pojmu práca, zavedenie po ňom pomenovanej fyzikálnej jednotky watt či prístroj na odčerpávanie časti plynu z uzavretého priestoru – výveva.

V roku 1800 sa uchýlil do ústrania na statok vo Walese. Za svoje zásluhy dosiahol pocty doma aj v zahraničí. Tesne pred smrťou odmietol aj ponuku na povýšenie do šľachtického stavu.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: encyklopedia.sme.skteraz.skconverter.cz