FSGroup, s.r.o. | PRED 300 ROKMI SA NARODILA MÁRIA TERÉZIA
1824
post-template-default,single,single-post,postid-1824,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

PRED 300 ROKMI SA NARODILA MÁRIA TERÉZIA

PRED 300 ROKMI SA NARODILA MÁRIA TERÉZIA

Jediná žena, ktorá vládla na českom tróne. Táto uhorská a česká kráľovná z rodu Habsburgovcov sa pričinila o ekonomické a školské reformy, podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Bola považovaná za jednu z najschopnejších panovníkov vtedajších krajín.

Mária Terézia

Mária Terézia (13.5.1717 – 29.11.1780) sa stala kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a Habsburskej monarchii priniesla jednotnosť. V Uhorsku bolo veľa oblastí, ktoré potrebovali reformu. Mária Terézia dala vypracovať súpis pozemkovej držby, tzv. tereziánsky kataster. Podľa neho sa potom vyrubovali dane. Takisto zreorganizovala armádu, postarala sa o pravidelný žold a stravovanie vojakov, založila vojenskú akadémiu.

Aby napomohla rozvoj obchodu, nariadila budovať a udržiavať cesty. Značne ovplyvnila rozvoj hospodárstva zakladaním manufaktúr – plátenníckych, sklárskych i nových bavlnárskych. Niektoré vznikli aj na Slovensku. Okrem manufaktúr sa rozvinula hutnícka výroba, čo vyžadovalo zvýšenie ťažby uhlia. Zreformovala súdnictvo, školstvo, zdravotníctvo, zasiahla i do správy miest a dedín.

Rozvoj priemyslu, ktorý dosiahla vďaka týmto reformám v priebehu niekoľkých rokov, priniesol veľmi vysoké príjmy. Vďaka tomu sa jej za 8 rokov podarilo zlikvidovať štátny dlh, ktorý dosiahol v roku 1767 výšku 259 miliónov zlatých a znova naplniť štátnu pokladnicu.

Výrazne sa posunula aj oblasť vzdelania. Vydala Všeobecný školský poriadok. Jeho uplatňovaním sa prvýkrát školstvo na území habsburskej monarchie usilovalo vzdelávať všetkých obyvateľov, bez ohľadu na pôvod, miesto bydliska či pohlavie. V každej dedine mala byť popri fare aj škola, v ktorej by sa deti učili trivium – čítať, písať a počítať. Položili sa základy všeobecnej gramotnosti.

Jej súčasníci ju opisovali ako energickú, pracovitú ženu s pevnou vôľou. Ctižiadostivé a často až despotické povahové črty Habsburgovcov vedela udržať v rozumných medziach. Ako žena i panovníčka vždy volila „zlatú strednú cestu“ a vyhýbala sa konfliktom. Využívala myšlienky osvietenstva, podľa ktorých môže panovník vhodnými zákonmi zlepšiť situáciu štátu, občanov a zabezpečiť spoločenský pokrok.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: sk.wikipedia.orgencyklopedia.sme.skwww.gymfilakovo.sk