FSGroup, s.r.o. | PRED 290-TIMI ROKMI NAVŽDY ODIŠIEL ISSAC NEWTON
1533
post-template-default,single,single-post,postid-1533,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

PRED 290-TIMI ROKMI NAVŽDY ODIŠIEL ISSAC NEWTON

PRED 290-TIMI ROKMI NAVŽDY ODIŠIEL ISSAC NEWTON

Tento anglický matematik, fyzik, astronóm a filozof patrí medzi najznámejších bádateľov. Formuloval prvú teóriu sily a gravitácie. Jeho objavy v matematike, optike a mechanike položili základy pre modernú fyziku. Je jednou z najväčších postáv v dejinách ľudského poznania a od neho sa vlastne počíta fyzika ako novodobá veda.

Newton (4.1.1643 – 31.3. 1727) sa narodil vo východnom Anglicku. Už ako chlapec so záľubou zhotovoval rôzne mechanické hračky, modely, veľmi rád kreslil. V roku 1669 sa stal profesorom matematiky a fyziky.

Žil osamelo, nikam necestoval, mal len málo priateľov a veľkú nechuť k publikovaniu a verejnému vystupovaniu. Jeho prednášky na univerzite neboli príliš zaujímavé, lebo v nich detailne popisoval svoje experimenty a študenti na ne veľmi nechodili.

Ako skutočný vedec sa pridržiaval len pozorovaných faktov a výsledkov experimentov a nepúšťal sa do nepodložených špekulácií. Bol si pritom vedomý, do akej miery vďačí za svoje výsledky svojim predchodcom a napísal, že ak videl ďalej ako ostatní, bolo to preto, že stál na ramenách obrov.

Presne sformuloval základné zákony mechanického pohybu, dal im podobu matematických rovníc a vytvoril diferenciálny a integrálny počet, pomocou ktorého vieme tieto rovnice riešiť.

Až od čias Newtona bolo možné vypočítať pohyby planét, predpovedať presné termíny zatmenia Slnka a Mesiaca, čas návratu periodických planét, a dokonca vypočítať aj polohu a pohyb doteraz neznámych telies.

Gravitačný zákon

Tento zákon umožnil určiť hmotnosť nebeských telies a sily pôsobiace medzi nimi, odvážiť zemeguľu. Newton dokázal, že nie je rozdiel medzi zákonmi pozemských a nebeských pohybov, ale že sila, ktorá spôsobuje pohyb planét okolo Slnka je tá istá, ako sila, ktorá spôsobuje, že padáme zo schodov.

Zhrnutím jeho vedeckých prác z fyziky a hlavne z mechaniky, dynamiky a gravitácie bolo dielo Matematické základy prírodnej filozofie z roku 1687. Najskôr začínal experimentovať v optike, kde objavil rozklad bieleho svetla a ako prvý skonštruoval zrkadlový ďalekohľad (zväčšoval približne 40-krát). Známe sú jeho pohybové zákony: Zákon zotrvačnosti, Zákon sily, Zákon akcie a reakcie. Podľa týchto zákonov sila nie je príčinou pohybu, ale zmeny pohybu.

V roku 1705 ho kráľovná Anna povýšila do šľachtického stavu. Naďalej žil skromným a jednoduchým životom. Za jeho zásluhy pre fyziku nesie  jednotka sily jeho meno Newton (N).

Mal obdobie, kedy sa dokázal hlboko sústrediť a plodiť jeden geniálny objav za druhým. Nestaral sa pritom o svoje okolie, životosprávu a telesne a duševne sa vyčerpával. Potom sa zase dlhé roky vede nevenoval. Svoju energiu a čas míňal na rôzne spory. Zaoberal sa alchýmiou. Prežíval aj roky vyslovene duševných kríz a porúch.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: sk.wikipedia.orgzivotopis.osobnosti.cz