25 nov Klimatizácia je veľký pomocník
Nájdeme ju už takmer všade. Pri správnej údržbe pomáha alergikom a astmatikom. Kde sa však zobrala a kto tento systém vynašiel? 26.11.1876 sa narodil „otec klimatizácie“ Willis Haviland Carrier.
Tak ako každý iný vynález aj klimatizácia má svoje výhody a nevýhody. Pomáha nám hlavne v letných mesiacoch, kedy sa môžeme pred horúčavami skryť v príjemne chladnom priestore. Aby nám však neuškodila, ale naopak bola na osoh, mala by byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia.
Ďalšou výhodou pri správnej údržbe klimatizácie je, že vzduch zvonku prúdi dnu prečistenými filtrami, čím sa znižuje počet alergénov z vonkajšieho prostredia, čo má priaznivý vplyv pre alergikov a astmatikov.
Ako sa však správne starať o klimatizáciu? Ideálna údržba klimatizácie prebieha v 2 fázach. Neodbornú zvládnete bez problémov aj sami. Ide spravidla o vyčistenia filtra a povrchu jednotky. Odbornú vykonáva servisná firma. Je dôkladnejšia, zahŕňa čistenie a kontrolu celého systému. Dezinfekciu klimatizácie by sme mali robiť maximálne 2x ročne.
Patrí k najvýznamnejším ľuďom 20. Storočia
17. júla 1902 Willis Haviland Carrier navrhol prvý moderný klimatizačný systém a stal sa „otcom klimatizácie“ v Amerike. Prostredníctvom klimatizácie bola možná výroba všetkého, od pečiva až po vojnové zásoby. Tak isto prilákala ľudí k letným filmovým trhákom, aby unikli teplu v chladných divadlách. Pomohla množstvu priemyselných odvetví, ktoré dones posilňujú svetovú ekonomiku.
V 20. rokoch jeho spoločnosť Carrier Engineering Corporation, inštalovala kompletné klimatizačné systémy a začala rozvíjať vlastnú sieť medzinárodných predajcov, distribútorov a zákazníkov. V roku 1928 boli klimatizáciu vybavené priestory amerického Kongresu a nasledujúci rok aj miestnosti Bieleho domu. Dnes je takmer všade. Sú ňou vybavené nákupné centrá, kancelárie, knižnice aj výrobné haly.
Willis Carrier získal medailu Johna Scotta v meste Philadelphia za svoje vynálezy v oblasti klimatizácie a medailu F. Paula Andersona americkej spoločnosti vykurovacích systémov. V roku 1985 sa dostal do siene slávy národných vynálezcov a americký časopis TIME ho zaradil do rebríčka najvýznamnejších ľudí 20. Storočia.
Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk.
Zdroje: wikipedia.org, encyclopedia.com