FSGroup, s.r.o. | Veľkí pracanti
1040
post-template-default,single,single-post,postid-1040,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Veľkí pracanti

Veľkí pracanti

29.1. oslavujú svoje meniny Gašpar, Pribina. Mená siahajúce do ďalekého východu a čias Veľkej Moravy.

GAŠPAR je novozákonné mužské meno z orientu s pôvodným významom „nesúci poklad“.

Osobným číslom tohto mena je 4 – Sila. S nositeľmi mena Gašpar sa na Slovensku stretávame ojedinele.  Gašparovia by nevedeli žiť bez pevného cieľa, či je z materiálnej alebo duchovnej oblasti. Sú milí, otvorení a príjemní, ale nikto nevie nič o ich najvnútornejších citoch a plánoch. Správajú sa niekedy nevšímavo a neprístupne. Pôsobia dojmom, že sú ťarbaví, podobne ako ich totemové zviera slon.

Títo muži preferujú kariéru. Gašparovia sú v práci suverénni, nekompromisní, vedia poriadne „zabrať“ a dosahujú adekvátne výsledky. Odmietajú pritom slabosti iných a najavo dávajú iba tie city, ktoré chcú.

Gašparovia žijú životom náročným na vlastné zdravie. Aj títo muži majú slabé stránky, konkrétne sú to kosti a pečeň. Ich obľúbené farby sú zlatá a hnedá, ochranné rastliny púpava a prvosienka, ochranné kamene krištáľ a ónyx.

Toto meno je vhodné pre znamenia Baran, Blíženci, Býk, Vodnár, Ryby a Strelec.

shopkabinet-sk-pribina

knieža Pribina

PRIBINA je slovansko-slovienske mužské meno, i keď je utvorené na podklade kombinácie cudzích slov.

Pod týmto menom poznáme nitrianske knieža z čias začiatkov rodenia sa Veľkej Moravy. O Pribinovi dejiny hovoria, že bol franským (nemeckým) vazalom, na čo asi v nemalej miere prispela aj jeho manželka, pôvodom Bavorka. Po tom, čo ho Mojmír vyhnal z Nitry, Pribina sa usádza v Panónsku, v jednej z provincií východných Frankov (súčasné Maďarsko) a tu v Blatnohrade si zriaďuje svoje sídlo, kde ho neskoršie vystrieda jeho syn Koceľ.

Samé meno Pribina je utvorené spojením slov lat. primus + ger. binde = spojiť, zviazať, zjednotiť, takže teraz tu máme význam prvý zjednoťovateľ (Slovanov, slovanských plemien). V skutku, Pribina tým aj bol. Pamiatku na neho si zachovávame aj v podobe priezviska Pribiš.

Kalendár mien pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Foto: shopkabinet.sk

Zdroje: mojosud.skrodokmen.com
Tagy: