FSGroup, s.r.o. | 31.3. Nás opustil Sir Isaac Newton
16219
post-template-default,single,single-post,postid-16219,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

31.3. Nás opustil Sir Isaac Newton

31.3. Nás opustil Sir Isaac Newton

Tento anglický matematik, fyzik, astronóm a filozof patrí medzi najznámejších bádateľov. Sformuloval prvú teóriu sily a gravitácie. Jeho objavy v matematike, optike a mechanike položili základy pre modernú fyziku. Je jednou z najväčších postáv v dejinách ľudského poznania a od neho sa vlastne počíta fyzika ako novodobá veda.

Isaac Newton

Isaac Newton najskôr začínal experimentovať v optike, kde objavil rozklad bieleho svetla a ako prvý skonštruoval zrkadlový ďalekohľad (zväčšoval približne 40x). Známe sú jeho pohybové zákony: Zákon zotrvačnosti, Zákon sily, Zákon akcie a reakcie. Podľa týchto zákonov sila nie je príčinou pohybu, ale zmeny pohybu. Ako hovorí legenda, Newton odpočívajúci pod jabloňou videl v jablku padajúcom zo stromu k zemi možný vzťah Zeme a Mesiaca, Slnka a planét, ktorú neskôr zovšeobecnil na celý vesmír a položil tak základy pozemskej i nebeskej mechaniky.

Jeho kniha Matematické základy prírodovedy, ktorá prvý raz vyšla v roku 1687, sa považuje za jednu z najvýznamnejších individuálnych prác v histórii modernej vedy. Od knižného vydania tohto majstrovského diela začala de facto jestvovať moderná veda. Vedec v nej sformuloval tri zákony dynamiky a zákon všeobecnej príťažlivosť, ktoré mu umožnili vysvetliť celý rad fenoménov, vrátane pohybu planét, mesiacov a komét v solárnom systéme, podstatu slapových javov a rovnodennosti a nepravidelnosti v orbitálnej dráhe Mesiaca. V roku 1705 ho kráľovná Anna povýšila do šľachtického stavu. Newtonovi nestúpla sláva do hlavy a naďalej žil skromným a jednoduchým životom. Za jeho zásluhy pre fyziku nesie  jednotka sily jeho meno Newton (N).

Vedeli ste, že ?

  • Newton trpel zvláštnou fóbiou – bál sa Slnka.
  • Bol tajným alchymistom.
  • Kúsok z jeho jablone bolo vyslaný do vesmíru ako prezentácia gravitácie.
  • Newtondlhým štúdiom dospel k záveru, že svet neskončí skôr ako v roku 2060
  • Newton bol smoliar. Jedného dňa mu jeho vlastný  pes zapálil laboratórium a zničil tak 20 rokov práce.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk 

Zdroje: sk.wikipedia.org, zivotopis.osobnosti.cz, www.zaujimavysvet.sk, skolskyservis.teraz.sk