FSGroup, s.r.o. | 19.4.1906 NAVŽDY ODIŠIEL PIERRE CURIE
1588
post-template-default,single,single-post,postid-1588,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

19.4.1906 NAVŽDY ODIŠIEL PIERRE CURIE

19.4.1906 NAVŽDY ODIŠIEL PIERRE CURIE

Tento francúzsky fyzik a chemik je známy hlavne vďaka objaveniu piezoelektrického javu. Zaoberal sa takisto magnetizmom a rádioaktivitou.

Pierre Curie (15.5.1859 – 19.4.1906) sa narodil v Paríži. Pôsobil ako profesor a člen akadémie vied. Zo začiatku sa venoval symetrii kryštálov. V roku 1880 objavil spolu so svojím bratom Paulom Jacquesom Curiem piezoelektrický jav.

Piezoelektrina

Vzniká pri stlačení kryštálov (napr. kremeňa, turmalína), ide o tzv. „tlakovú elektrinu“. Keď tieto kryštály namáhali tlakom, ťahom, ohybom, alebo krútením, nabili sa ich protiľahlé plochy elektrinou. Touto vlastnosťou sa prejavujú zvlášť iónové kryštály.

Ukázalo sa, že pôsobením tlaku alebo ťahu dochádza k posunutiu iónov a preto sa povrchové plochy kryštálu javia ako elektricky nabité. Elektrine, ktorá vzniká na úkor premeny mechanickej práce, sa začalo hovoriť piezoelektrina a jav bol podľa nej pomenovaný ako piezoelektrický. Vzniknutá elektrina je priamo úmerná pôsobiacej sile, konštanta úmernosti dostala názov piezoelektrická konštanta.

Využitie piezoelektrického javu

Využíva sa najmä pri elektrických snímačoch tlakov a vibrácií. Do praxe sa rozšírila napríklad v podobe piezoelektrických snímačov (prenosiek) gramofónov. Ihla kmitajúca podľa zvlnenia drážok platne prenáša svoj mikropohyb na plochý výbrus kryštálu – obvykle Seignettovej soli alebo titanátu bária. Z jeho protiľahlých polepov sa sníma elektrické napätie, ktoré je nositeľom zvukového signálu. Piezoelektrické prenosky dávajú pomerne vysoké napätie (0,2 až 0,6 V), ktoré už netreba korigovať ďalšími obvodmi.

Pri silnom stlačení nových piezoelektrických materiálov (na báze pevných roztokov titaničitanov a zirkóničitanov olovnatých) sa uvoľní krátkodobý potenciál rádovo až desiatky kilovoltov. Na tomto princípe vyrábané piezoelektrické zapaľovače vydržia v prevádzke najmenej desať rokov.

Magnetizmus

Od dôb Ampérových a Faradayových boli známe tri druhy magnetických látok feromagnetika, paramagnetika a diamagnetika. Medzi nimi nebola známa žiadna súvislosť.

Currie objavil nezávislosť diamagnetizmu od teploty, ďalej Curieho zákon pre paramagnetizmus a zistil, že pri určitej teplote sa feromagnetizmus mení na paramagnetizmus.

Rádioaktivita

Od roku 1896 pomáhal svojej žene pri výskume rádioaktivity uránovej rudy, pričom sa zameral na fyzikálny výskum rádioaktívneho žiarenia. Je spoluobjaviteľom rádia a polónia.

V roku 1903 spolu s manželkou a Antoine Henri Becquerelom dostali Nobelovu cenu za fyziku za výskum prirodzenej rádioaktivity. Zomrel v roku 1906, keď ho na ulici zrazil koč.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: sk.wikipedia.orgedu.techmania.cz