FSGroup, s.r.o. | 18.9 NAVŽDY ODIŠIEL LEONHARD EULER
2866
post-template-default,single,single-post,postid-2866,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

18.9 NAVŽDY ODIŠIEL LEONHARD EULER

18.9 NAVŽDY ODIŠIEL LEONHARD EULER

Diferenciálny a integrálny počet, teória grafov, či zápis matematickej funkcie. To všetko má na svedomí popredný matematik 18. storočia. „Čítajte Eulera, čítajte Eulera, on je majster (učiteľ) nás všetkých“ vyhlásil Pierre-Simon de Laplace, jeho kolega v tejto oblasti.

Švajčiarsky matematik a fyzik (15. 4. 1707 – 18. 9. 1783) sa narodil v Bazileji. Základy matematiky získal od svojho otca. Ako 14-ročný začal študovať bazilejskú univerzitu. Tam si jeho talent všimol Johann Bernoulli a pustil sa do súkromného vyučovania Leonharda.

Neskôr pôsobil v Petrohrade. Vyučoval matematiku a mechaniku. Potom sa stal profesorom fyziky a akademikom. V tom období sa zaoberal hlavne teóriou čísel, diferenciálnymi rovnicami, variačným počtom a mechanikou.

V roku 1733 sa vrátil do rodného Švajčiarska. Oženil sa a mal 13 detí. Dostavila sa však aj choroba, ktorá ho sprevádzala až do konca života. Oslepol na jedno oko. V roku 1737 publikoval knihu Mechanica, ktorá popisuje Newtonovu dynamiku matematickou analýzou.

Po Švajčiarsku jeho životná cesta pokračovala v Berlíne. Publikoval okolo 380 článkov a množstvo kníh, napríklad o variačnom počte, výpočtoch dráh planét, o delostrelectve a balistike, o analýze, o stavbe lodí, námornej navigácii, o pohybe Mesiaca.

V roku 1766 ho zavialo späť do Petrohradu na pozvanie cárovny Kataríny Veľkej. Krátko potom však úplne oslepol. No jeho láska k vede neuhasla. Pokračoval v štúdiu optiky, algebry a pohybu Mesiaca. Veľkú časť svojej práce vytvoril slepý.

Euler pracoval takmer vo všetkých oblastiach matematiky: v oblasti geometrie, diferenciálneho a integrálneho počtu, trigonometrie, algebry a teórie čísel ako aj v oblasti fyziky kontinua, lunárnej teórie a v ďalších oblastiach fyziky. Jeho vytlačené práce, z ktorých veľa majú zásadný význam, tvoria niečo medzi 60 až 80 husto písaných zväzkov a jeho meno sa spája s veľkým množstvom tém.

18. septembra v roku 1783 dostal mŕtvicu. Táto vplyvná osobnosť v histórii matematiky zanechala po sebe skoro 900 publikácii, necelá polovica z nich vyšla až po jeho smrti.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: converter.cz; sk.wikipedia.org