FSGroup, s.r.o. | 18.10.1931 navždy odišiel Thomas Alva Edison
2985
post-template-default,single,single-post,postid-2985,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

18.10.1931 navždy odišiel Thomas Alva Edison

18.10.1931 navždy odišiel Thomas Alva Edison

Americký vynálezca bol celosvetovo jedným z najproduktívnejších a najvýznamnejších. Pod jeho menom je vedených viac než 1 692 patentov, ďalšie tisíce zaregistrovali jeho firmy. Najslávnejšia žiarovka priniesla ľuďom svetlo. 

Edison (11.2.1847 – 18.10.1931) dal svetu napríklad použiteľné dynamo, akumulátor, poistky, rozvodné siete, zostrojil uhlíkový mikrofón, filmovú kameru, premietací stroj alebo vrtuľník, zdokonalil telegraf či písací stroj. Najslávnejšia je žiarovka, ktorá priniesla ľuďom svetlo. Mnohým sa dovtedy zdala elektrická energia úplne zbytočná. Práve on jej dal zmysel. Preslávil sa i fonografom, vôbec prvým prístrojom, ktorý dokázal zaznamenávať aj reprodukovať zvuk. Viac ako polovica z jeho objavov sa v určitej forme využíva dodnes. Je i zakladateľom prestížneho časopisu Science. Podľa historika Paula Israela bol Edison voľnomyšlienkár, vynikal podnikavosťou, pracovitosťou a cieľavedomosťou.

Novátorom bol aj v tom, ako objavoval. Ako prvý postavil akúsi továreň na objavy. S partnermi tam vymýšľal, zostavoval, skúšal a napokon aj vyrábal. Súčasné hi-tech spoločnosti fungujú rovnako.

Paradoxom je, že najväčší americký vynálezca strávil v školských laviciach len tri mesiace a vôbec mu nešla matematika. Sedemročné chlapča učiteľa znervózňovalo neustálymi otázkami a keď ho označil za hlúpeho, radšej ho učili doma. Čím bol Edison výnimočný? Jeho schopnosťou vybrať správne nápady a premeniť ich na praktické výsledky. „Génius, to je jedno percento inšpirácie a 99 percent tvrdej práce,“ tvrdil.

Zomrel na prahu veľkej hospodárskej krízy v roku 1931. Dnes je tomu presne 85 rokov. Zostal po ňom svet, ktorý už viac nezhasol.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: encyklopedia.sme.sksk.wikipedia.orgzivot.cas.sk