FSGroup, s.r.o. | 17.7.1902 VYNÁLEZ KLIMATIZÁCIE
2337
post-template-default,single,single-post,postid-2337,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

17.7.1902 VYNÁLEZ KLIMATIZÁCIE

17.7.1902 VYNÁLEZ KLIMATIZÁCIE

Všetko to začalo problémom tlačiarne v newyourskom Brooklyne. Papier, ktorý tlačiareň používala, sa krčil vďaka vysokým teplotám a vlhkosti vzduchu, a farby zle schli. Nápad amerického inžiniera Willisa Carriera, hnať vzduch okolo stočených trubiek so studenou vodou sa stal základom celého systému.

Willis Carrier

Rôzne sofistikované spôsoby, ako sa v horúcich dňoch schladiť, samozrejme poznali už staroveké civilizácie. Bohatší Rimania k tomu využívali svoje slávne akvadukty, známe boli aj rôzne dômyselné vetracie systémy. Za skutočného vynálezcu klimatizácie v modernom zmysle je však považovaný až americký inžinier Willis Carrier (26.11.1876 – 7.10.1950).

Už ako mladý zamestnanec strojárenskej firmy Buffalo Forge pomáhal zamestnancom v newyorskej tlačiarni Sackett-Wilhelm riešiť problémy s vysokou teplotou a vlhkosťou vzduchu. Riešenie, s ktorým nakoniec uspel, sa vo svojej podstate používa dodnes.

Teplý a vlhký vzduch vháňa kompresor cez filtre k studeným stočeným trubiciam, v ktorých prúdi chladivo. V potrubí sa voda obsiahnutá zo vzduchu zráža a do miestnosti sa vracia ochladený vzduch, ktorý je omnoho suchší. Carrier pritom vychádzal z omnoho staršieho objavu britského vedca Michaela Faradaya, ktorý v roku 1820 zistil, že stlačené amonium (čpavok, NH3) v kvapalnom stave dokáže chladiť, pokiaľ je postupne vypúšťané.

Navrhol prvý moderný klimatizačný systém vhodný do kancelárií, bytov, hotelov a nemocníc. Vďaka jeho vynálezu sa začalo rozvíjať mnoho priemyselných odvetví od toho najzákladnejšieho – potravinárskeho, dopravného, cez textilný, zdravotnícky, farmaceutický, zbrojný, až po filmový. Jeho „zariadenie na úpravu vzduchu“ umožnilo presnú reguláciu teploty a vlhkosti v miestnostiach.

Prvý klimatizovaný autobus sa objavil v roku 1946. Prvé klimatizované autá začali v USA vyrábať až po druhej svetovej vojne. Hromadnej výroby klimatizácií určených pre domácnosti v 60. rokoch sa však vynálezca už nedožil.

Klimatizačné systémy sa neustále vyvíjali. Veľký pokrok čakal chladiace zmesi. Postupným zistením a dokázaním negatívnych vplyvov freónov na ozónovú vrstvu Zeme sa začali hľadať nové šetrné chladiace látky. Od roku 2000 by sa principiálne freóny v nových klimatizačných zariadeniach nemali používať. Nahrádzajú sa novými chladiacimi látkami ako sú napríklad zeotropné zmesi.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: blog.dobraklima.sksamsungklima.sksk.wikipedia.org