FSGroup, s.r.o. | 15.7.1975 APOLLO A SOJUZ – SPOJENIE KOZMICKÝCH LODÍ
2332
post-template-default,single,single-post,postid-2332,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

15.7.1975 APOLLO A SOJUZ – SPOJENIE KOZMICKÝCH LODÍ

15.7.1975 APOLLO A SOJUZ – SPOJENIE KOZMICKÝCH LODÍ

Išlo o spoločný kozmický experiment Spojených štátov a Sovietskeho zväzu na obežnej dráhe okolo Zeme, ktorý sa udial v dňoch 15. – 24. júla. Tento spoločný program ukončil éru vesmírnych pretekov o dobytie Mesiaca a začal sľubovať medzinárodnú spoluprácu v kozmických programoch oboch kozmických veľmocí.

Pre spojenie oboch lodí bol treba špeciálny spojovací modul s hmotnosťou 2 112 kg v tvare valca, ktorý slúžil predovšetkým ako prechodová komora medzi loďami, naplnenými odlišnou atmosférou o odlišných tlakoch. Lode Sojuz boli naplnené zmesou dusíka a kyslíka pri normálnom tlaku, lode Apollo používali atmosféru čistého kyslíka o zníženom tlaku. Spojovací modul taktiež zaistil kompatibilitu spojovacích uzlov a obsahoval navyše vedeckú aparatúru.

Kozmické lode sa navzájom dotkli 17. júla 1975 o 17:09 SEČ a po troch minútach sa spojili 1100 kilometrov nad pobrežím Portugalska. O 20:19 sa otvoril medzi loďami priechod a kozmonauti si mohli podať ruky. Lode zostali spojené 46 hodín a 46 minút a kozmonauti urobili veľa technologických, biologických a iných experimentov. Po oddelení kozmických lodí, ktoré sa uskutočnilo 19. júla 1975 o 13:03 posádky oboch lodí uskutočňovali samostatné experimenty.

Členovia oboch posádok pri spoločnom lete mali pôvodne hovoriť svojím rodným jazykom, ale ešte pred letom padlo rozhodnutie, že Američania budú hovoriť rusky a Rusi anglicky. Rodený hovorca totiž lepšie porozumie aj neobratnému oznámeniu vo svojom jazyku, naopak cudzinec, ktorý sa jazyk učí krátko, nemusí rozumieť hovorovej reči.

Ďalšie americko-ruské kozmické stretnutie sa uskutočnilo až o dvadsať rokov, keď sa spojil raketoplán Atlantis s orbitálnou stanicou MIR.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: encyklopedia.sme.sksk.wikipediahvezdaren.sk