FSGroup, s.r.o. | 14.3.1879 PRIŠIEL NA SVET ALBERT EINSTEIN
1531
post-template-default,single,single-post,postid-1531,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

14.3.1879 PRIŠIEL NA SVET ALBERT EINSTEIN

14.3.1879 PRIŠIEL NA SVET ALBERT EINSTEIN

Osobnosť 20. storočia. Predložil teóriu relativity a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky, štatistickej mechaniky a kozmológie. Svojimi teóriami zasiahol celý svet. Predstavuje synonymum vysokej inteligencie a génia. Jeho sláva prekonala všetkých vedcov v histórii.

Tento teoretický fyzik (14.3.1879-18.4.1955) sa narodil v Nemeckom Ulme. V roku 1896 začal študovať na Federálnej technickej vysokej škole v Zürichu. Po jej skončení mal problémy s nájdením učiteľského miesta. Jeho žiadosti na miesto asistenta na univerzitách boli neúspešné. Preto pracoval ako domáci učiteľ. Na odporučenie sa Einsteinovi nakoniec podarilo získať stále miesto – ako expert 3. triedy na patentovom úrade v Berne. Fyzikou sa zaoberal popri zamestnaní.

Vo svojich prvých prácach vytvoril základy modernej štatistickej fyziky. Roku 1905 dostal na Zürišskej Univerzite doktorát z fyziky za dizertáciu na tému Nové určenie molekulárnych dimenzií. Vydal štyri zo svojich najdôležitejších prác, čím formuloval kvantovú teóriu svetla, vysvetlil fotoelektrický efekt, Brownov pohyb a mnoho ďalších fyzikálnych zákonov.

Einstein predovšetkým významne prispel ku vzniku kvantovej teórie (zaviedol predstavu kvánt svetla (fotónov), neskôr kvantové predstavy rozšíril na ďalšie fyzikálne procesy) a uverejnil aj svoju prevratnú Špeciálnu teóriu relativity, z ktorej vyplýva vzťah medzi hmotnosťou a energiou (E = m c²).

Všeobecná teória relativity

Uverejnil ju v roku 1916. Stala sa jednotnou teóriou priestoru, času a gravitácie. V roku 1919 bol počas zatmenia Slnka pozorovaním potvrdený Einsteinom predpovedaný odklon svetla v gravitačnom poli Slnka, čo z Einsteina urobilo celebritu.

Nechýba mu samozrejme ani udelená Nobelova cena za fyziku, ktorú dostal v roku 1921 za prínos pre rozvoj teoretickej fyziky, ako aj za jeho fyzikálne objavy. Prednášal po celom svete a stal sa členom mnohých Akadémií vied. Bola po ňom pomenovaná fotochemická jednotka einstein, chemický prvok einsteinium a planétka 2001 Einstein.

Na protest proti nacizmu a rasovému prenasledovaniu v Nemecku sa vzdal oboch svojich miest v Berlíne, vystúpil z Pruskej akadémie vied a v roku 1933 emigroval do USA – Princetonu, kde žil až do smrti. Do Nemecka sa nemienil už nikdy viac vrátiť.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: osobnosti.skspravy.pravda.sk