FSGroup, s.r.o. | 10.7.1856 PRIŠIEL NA SVET NIKOLA TESLA
2683
post-template-default,single,single-post,postid-2683,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

10.7.1856 PRIŠIEL NA SVET NIKOLA TESLA

10.7.1856 PRIŠIEL NA SVET NIKOLA TESLA

Tento muž si pripísal celkovo 700 objavov. Jeho možno najväčší vynález, voľný prenos elektriny po celom svete, prekazila chamtivosť bankárov. V USA, kde zomrel, ho považovali za vizionára, ktorý bol v mnohom popredu voči svojim vedeckým kolegom.

Tesla (10.7.1856 – 7.1.1943) sa narodil v dedine Smiljan, v tzv. Vojenskej oblasti na území súčasného Chorvátska. Od detstva mal vzťah k prírodným vedám, študoval na univerzitách v Grazi a v Prahe. V roku 1880 sa presťahoval do Budapešti, kde začal pracovať v telegrafnej spoločnosti. Zaoberal sa výskumom elektriny a prišiel na princíp striedavého prúdu. V roku 1884 sa natrvalo presťahoval do Spojených štátov, kde sa zamestnal vo firme Edison CO, čo bolo Teslovým detským snom.

Po dvoch rokoch a nezhodách s Edisonom založil vlastnú firmu Tesla electric Light and Manufacturing. Tesla mal  úspech hlavne v patentových vylepšeniach oblúkových lámp. Chcel ale vyrábať striedavý prúd, nenašiel však pochopenie u investorov a nakoniec skončil na ulici. Pracoval ako robotník, kde mu jeho predák dohodol stretnutie s riaditeľom Western Union Telegraph Company. Bol nadšeným záujemcom o striedavý prúd a tak vznikla firma Tesla Electric Company.

V roku 1890 vynašiel  svietiacie vákuované žiarovky bez vlákna, neskôr si Tesla dal patentovať veľa iných patentov. Medzi najvýznamnejšie patria viacfázový systém prenosu elektrickej energie, indukčný motor, transformátory a generátory, patent na elektrické štartovanie benzínových motorov, diaľkové ovládanie, ďalej tachometer, nový model turbíny bez lopatiek, aeromobil, merače frekvencie, bleskozvod, ventilové vedenie.

Pritom Teslov, možno najväčší vynález, ktorým bol voľný prenos elektriny po celom svete, stroskotal kvôli chamtivosti bankárov. Vymyslel prenos energie vzduchom, najskôr len na niekoľko sto metrov (projekt tzv. Wardenclyffeskej veže). Tesla na otázku bankára Johna Pierpona Morgana, ktorý financoval Teslove pokusy, „Koľko za to budú ľudia platiť?“ Odpovedal: “ Nebudú platiť nič, bude to bezplatné.“ Táto odpoveď znamenala koniec financovaniu a dokončeniu stavby 57 metrovej veže.

Tesla sa nepohodol s Marconim o vynález rádia. Po ťahaniciach a finančných  problémoch sa nepodarilo nájsť ďašie finanacie, tak sa Tesla utiahol a venoval sa už len teorii. Zomrel za záhadných okolností. Aj keď nemal formálne dokončené vzdelanie získal 15 čestných doktorátov a rozprával nemecky, anglicky, chorvátsky, francúzsky a česky.

V roku 1960 bola na počesť Nikolu Teslu pomenovaná jednotka magnetickej indukcie v systéme SI: Jedna tesla je magnetická indukcia, ktorá na ploche 1 m2 umiestnenej kolmo na jej smer vyvolá magnetický tok 1 weber.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: svobodnenoviny.euwww.mladyvedec.skwww.aktuality.sk