FSGroup, s.r.o. | 10.6.1836 navždy odišiel André Marie Ampére
2330
post-template-default,single,single-post,postid-2330,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

10.6.1836 navždy odišiel André Marie Ampére

10.6.1836 navždy odišiel André Marie Ampére

Tomuto francúzskemu matematikovi a fyzikovi patrí v oblasti elektrodynamiky a elektromagnetizmu dôležité miesto. Objasnil pojem elektrického prúdu a definoval jeho smer.

André Marie Ampére

Ampére  (22. 1. 1775 – 10. 6. 1836), napriek tomu, že školu nikdy nenavštevoval, neostal bez vzdelania. Vyučoval ho jeho otec, od ktorého získal výborné vzdelanie. Ako trinásťročný sa pokúsil vyriešiť problém kvadratúry kruhu. Preštudoval celú francúzsku Encyklopédiu. Stal sa profesorom matematiky a fyziky. Za práce v teórii diferenciálnych rovníc bol menovaný za člena parížskej Akadémie.

Elektrina a magnetizmus

Jeho fyzikálne bádanie ovplyvnil Oerstedov objav pôsobenia elektrického prúdu na magnetku. Uskutočnil niekoľko experimentov, napríklad experiment s cievkou. Zistil, že ak cievkou nechal prechádzať elektrický prúd, tento prúd vyvolal magnetické účinky. Prostredníctvom týchto pokusov objavil vzájomný súvis medzi elektrickým prúdom a magnetizmom ako dvoma javmi, ktoré boli dovtedy považované za principiálne odlišné. Tiež rozlíšil pojmy napätie a elektrický prúd. Napätie sa javí ako príčina a prúd ako účinok.

Ampére presne vymedzil pojem elektrický prúd, definoval smer elektrického prúdu (ako smer pohybu kladného elektrického náboja), zaviedol pojmy severný a južný pól magnetu a solenoid. Odvodil aj kvantitatívny zákon vzájomného pôsobenia elektrických prúdov.

Ampérovo pravidlo pravej ruky

Keď uchopíme vodič elektrického prúdu pravou rukou tak, že palec ukazuje smer prúdu, ostatné prsty ukazujú orientáciu indukčných čiar.

Ampérov zákon

Odvodil vzťah pre silové pôsobenie magnetického poľa na vodič, ktorým preteká prúd. Zákon je dôsledkom Lorentzovej sily, ktorou pôsobí magnetické pole B na náboj q pohybujúci sa v rýchlosti v: F = q . (v x B). Uvedená sila pôsobí rovnako bez ohľadu na prostredie, v ktorom sa náboj pohybuje.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.

Zdroje: matfyz.czposterus.skconverter.cz; hvezdaren.sknaturescience.fhpv.unipo.sk